Ladislav Janků

Ski instructor

More

Dear skiers and friends of skiing,

I would like to invite you to one of the most beautiful ski resorts of the Italian Dolomites, where I offer ski lessons through local ski schools. I have been working here since 2009 and thanks to the ski school facilities I am able to guarantee you a high level of teaching and overall service. As the only ski instructor in the South Tyrol region, I offer lessons in Czech, Slovak, Polish and Russian, and of course also in Italian and English.

Discover the beauty of the Italian Dolomites

Individual

lessons

I offer lessons for you, your friends and especially for your kids.

Personally, I can offer you individual lessons, both for you, your friends and especially for your kids who intend to make their first ski steps or want to improve their technique. For children we can organize a rich program ended with ski race – for more information do not hesitate to contact me directly. I will be happy to provide you with specific information about teaching, organization, prices and free dates, I will be happy to advise you with accommodation.

More information can be found through the website ITASKI.cz, where you can find the price list and conditions.

GALLERY

Snowkid camp

www.SNOWkid.cz

Children and parents on skis,
We have prepared for all young skiers and their parents the SNOWkid camp event, which will take place from 14th to 21st of September. March 21-21 March in South Tyrol, Italy.

The aim of the event is to create ideal conditions for all family members, children and parents to enjoy the mountains as much as possible. Children ski with a teacher and friends, a dad blows up his new slaloms, and mum, for example, goes cross-country skiing into groomed trails. The scenarios are unlimited!

accommodation

Everything will be arranged through our partner travel agency ITASKI TRAVEL.

Since 2015, we have prepared a new feature – the possibility to book accommodation for your ski trips directly through our partner travel agency ITA-SKI TRAVEL. You let us know the date, the number of people and the selected hotel and we will arrange everything for you.

PreSS

Alpe di Siusi: nejlepší alpské rodinné středisko

– www.IDNES.cz –

Ačkoliv Alpe di Siusi leží hodně vysoko v nadmořské výšce 1 800 až 2 200 m, stala se nejvýše položená alpská pastvina v posledních letech vyhledávanou oázou pro lyžování s malými dětmi. Třikrát za sebou získala ocenění „top rodinné středisko“ od renomovaného německého lyžařského skiatlasu ADAC.

Alpe di Siusi: nejlepší alpské rodinné středisko – celý článek

Čeština v lyžařské škole na Seiser Almu

– www.suedtirol.info –

Na české a slovenské tváře v jihotyrolských pracovních kostýmech už narazil asi každý častější návštěvník zdejších horských chat i hotelů. Už pátou sezónu bude slyšet čeština i v lyžařské škole ve středisku Seiser Alm/Alpe di Siusi. Instruktor APUL a trenér III . třídy Ladislav Janků si Jižní Tyrolsko zamiloval a škola získává díky němu oblibu i mezi českými rodinami, jejichž děti se tu naučily lyžovat.

Čeština v lyžařské škole na Seiser Almu – celý článek

Stres z podnikání vyřešil další profesí. V Itálii učí lyžovat děti

– www.IDNES.cz –

Děti ho milují. I rok po společném lyžování se na něj vrhají a chtějí s ním vyrazit zpět na svah. Brňan Ladislav Janků má sice zavedenou firmu dovážející do Česka italské doplňky, zimu ovšem tráví na horách. Jako instruktor lyžování v severoitalském Seiser Almu/Alpe di Siusi.

Stres z podnikání vyřešil další profesí. V Itálii učí lyžovat děti – celý článek

free terms

If you are interested, do not hesitate to contact me via email info@itaski.cz, where I will be happy to provide you with specific information about teaching, organization, prices and free dates. You can also order through the ITASKI SCHOOL website.

 

I will look forward to you on the slope!
Ladislav „Jack“ Janků

 

Contact

Ladislav Jack Janků

Příkop 4
604 57 Brno
Czech Republic

IT: +39 339 468 3358
CZ: +420 603 429 690

E-mail: info@itaski.cz

Web: www.itaski.cz

partners